Starostlivosť o koňa
STAROSTLIVOSŤ O KOŇA :
Zaobchádzanie s koňom:
Ku koňovi sa vždy približujem spredu v miernom uhle od stredu hlavy a vždy tak, aby som videla jeho celé telo. Koňa vždy oslovím. Dôležité je, aby ma kôň zreteľne počul. Keď sa dostanem do jeho blízkosti, natiahnem ruku a dám mu ju oňuchať. Pohladkám koňa po krku. Bezprostredný kontakt je pre koňa veľmi príjemný a navyše môže upevniť vzájomnú dôveru. Zároveň však dám zvieraťu najavo že sa ho nebojím.
Vodenie koňa na ohlávke:
Keď vediem koníka tak kráčam na úrovni pleca koňa. Ak by som bola príliš vpredu, ťahala by som ho za sebou a mohol by sa vzpínať. Musím byť stále v strehu a všímať si jeho pohyb.
Vyháňanie koňa na pastvinu:
Vždy stojím medzi koňom a vrátami, aby som nimi mohla dobre a ľahko manipulovať. Kým ich poriadne nezavriem a nezabezpečím, držím koňa veľmi pevne. Vráta musím otvoriť tak, aby som mohla s koňom pohodlne prejsť. Pri vedení koňovi nikdy nedovolím, aby ma tlačil, alebo ťahal. Pri vstupe na pastvinu koňa pevne držím, kým zatvorím vráta. Kone sa vždy tešia na pastvinu, lebo majú radi voľnosť a pohyb.
Potrava a kŕmenie koní:
Prirodzením krmivom koní je tráva. Trávy ako lipnica a timotejka predstavujú kvalitné krmivo a kone ich rady vyhľadávajú. Obľubujú aj púpavu a ďatelinu. Bodliaky a pŕhľava sú nevhodné rastliny pre kone. Bodliak môže poraniť sliznicu, pŕhľava spôsobuje drobné popálenie papule. Seno je najvhodnejšie doplnkové krmivo. Dávame len kvalitné seno, ktoré je hnedozelené, a sladko vonia. Kone obľubujú granule, ovos, ľan, mrkvu a jabĺčka. Kone sa majú kŕmiť pravidelne. Počas kŕmenia ich nevyrušujem. Koník musí mať vždy dostatok čerstvej vody. Vedľa žľabu na krmivo dávame soľ.
Potreby na čistenie koňa:
Kovový česák: Kovový česák sa nikdy nesmie použiť na čistenie zvierat, je určený výlučne na odstraňovanie chlpov a nečistôt z kief. Kefy: Používajú sa predovšetkým na odstraňovanie prachu a lupín zo srsti koní. Gumové česáky: Slúžia na odstraňovanie nečistoty (zaschnutého blata) najmä zo srstí koní chovaných na pastvisku. Ryžiak: Ryžiakom vyčesávame hrivu alebo chvost koňa. Čistič kopýt – šparák: Čistič kopýt je nevyhnutná pomôcka na istenie kopýt. Špongie: V čistiacej súprave koňa nesmú chýbať mäkké špongie, najlepšie odlišných farieb. Jednu používame na čistenie okolia nozdier a papule, druhú na čistenie análneho otvoru a vonkajších pohlavných orgánov. Olej na kopytá: Olej nanášame až na dôkladne očistné a suché kopyto. Pri čistení používam hlavne kefy, gumové česáky a čistič kopýt.
Čistenie koní:
Koňa uviažem. Ak je v stajni, dám pozor, aby nestupil do trusu. Najprv mu zdvihnem kopytá, opatrne, aby som mu nepoškodila strelku. Potom z neho zložím všetky prikrývky alebo ich stiahnem dozadu. Postavím sa mu ku krku čelom k chvostu. Celý krk a telo mu ľahko pretriem tvrdou kefou. Okrem hlavy. Potom vezmem do jednej ruky mäkkú kefu a do druhej kovový česák. Koňa očistím po celom tele a pri tom tlačím na kefu, aby sa dostala cez srsť až na kožu. Pred očistou hlavy položím česák na zem a koňa odviažem, aby sa neťahal dozadu. Držím ho za nos a mäkkou kefou mu jemne očistím hlavu. Znova ho uviažem. Hrivu prehodím na druhú stranu krku. Odkrytú kožu čistím mäkkou kefou. Ryžiakom sčešem hrivu v pramienkoch späť. Postavím sa na jednu stranu, nadvihnem mu chvost, a držím ho. Od zadku začnem najspodnejšou vrstvou a chvost postupne kefujem až po koreň. Koženou podložkou premasírujem koňovi svaly. Potom špongiou a teplou vodou utriem oči, nos a pysky. Ďalšou špongiou očistím konečník. Gumou vyleštím srsť, aby vynikol jej prirodzený lesk. Nakoniec každé kopyto natriem znútra a z vonka olejom.
Zdravie a prvá pomoc:
Zdravý koník je čulý a spokojný. Má jasné a čisté oči a len čo začuje nejaký zvuk, nastraží ušnice a zastrihá. Nemal by byť veľmi chudý, ale ani taký tučný, aby sa ledva hýbal a lapal dych. Srsť by mal mať po vyčistení hladkú a lesklú.
Chorý koník má: spustenú hlavu, srsť bez lesku, potí sa a trasie, nechutí mu žrať.
Asi pred polrokom nám v stajni ochorela Grácia ktorá krívala. Ošetrovateľ jej natieral boľavé miesto mastičkou Phenybutazon, ktorá sa používa pri opuchoch a bolestivých zápaloch. Liečenie trvalo tri mesiace. Za toto obdobie liečenia bola len v stajni, aby sa vyliečila.
Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk